Pravica do sobivanja v zdravstvenem zavodu ob hospitaliziranem otroku
V Uradnem listu RS št. 175/20 z dne 27. 11. 2020 je bil objavljen Zakon o interventnih ukrepih za omilitev posledic drugega vala epidemije COVID-19 (v nadaljevanju: ZIUOPDVE), ki je začel veljati 28. 11. 2020.
S tem zakonom se zaradi omilitve posledic drugega vala epidemije nalezljive bolezni COVID-19 začasno dopolnjujejo določbe Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (ZZVZZ) glede pravice staršev do sobivanja v zdravstvenem zavodu ob bolnem otroku. Predvidena veljavnost ukrepa je od vključno 28. 11. 2020 do vključno 31. 12. 2021, če ukrep ne bo podaljšan.
1. Vsebina pravice
- pravica do kritja stroškov nastanitve in prehrane za čas sobivanja;
- pravica do upravičene zadržanosti od dela za čas sobivanja (bolniški stalež zaradi sobivanja);
- pravica do nadomestila za čas sobivanja v višini 80 % od osnove po ZZVZZ od 1. delovnega dne v breme ZZZS.
- 2. Upravičenci
- 3. Starost otroka, do katere je mogoče uveljavljati pravico
Do 18. leta otrokove starosti se pravica do sobivanja zagotavlja le, če ima otrok status otroka s posebnimi potrebami in potrebuje 24-urno nego ter oskrbo (do vključno dneva pred 19. rojstnim dnem). Otroci s posebnimi potrebami so otroci z motnjami v duševnem razvoju, slepi in slabovidni otroci oziroma otroci z okvaro vidne funkcije, gluhi in naglušni otroci, otroci z govorno-jezikovnimi motnjami, gibalno ovirani otroci, dolgotrajno bolni otroci in otroci z avtističnimi motnjami.
- 4. Sobivanje v zdravstvenem zavodu
- 5. Sobivanje v tujini
6. Podrobnejša navodila glede posameznih upravičenj
- Kritje stroškov nastanitve in prehrane
- Uveljavljanje upravičene zadržanosti od dela
Zavarovanec upravičeno zadržanost od dela in s tem tudi ustrezno izplačilo nadomestila uveljavlja na podlagi potrdila o sobivanju, ki ga izda bolnišnica ob koncu vsakega koledarskega meseca oziroma ob zaključku sobivanja, tako da zavarovanec lahko pravočasno uveljavlja upravičeno zadržanost od dela in izplačilo nadomestila. Vzorec potrdila se nahaja spodaj v prilogi.
Bolniški list se v primeru sobivanja ne izdaja, temveč se izplačilo nadomestila opravi zgolj na podlagi potrdila o sobivanju, ki ga izda bolnišnica (ni se treba predhodno zglasiti pri pediatru za izdajo elektronskega bolniškega lista ali pošiljati predloga imenovanemu zdravniku za odobritev).
Delavci v delovnem razmerju potrdilo o sobivanju ob koncu hospitalizacije oz. ob koncu meseca predložijo neposredno delodajalcu, samostojni zavezanci pa k vlogi za izplačilo nadomestila, ki jo za vsak mesec posredujejo na ZZZS.
Ureditev pravice do sobivanja v skladu z interventnim zakonom ZIUOPDVE ne posega v ureditev pravice do usposabljanja staršev za poznejšo rehabilitacijo na domu, ki jo podrobneje urejata 2 in 3. odstavek 40. člena Pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja, po katerem ima eden od staršev pravico do bivanja v bolnišnici v času trajanja usposabljanja ter za navedeni čas tudi pravico do začasne zadržanosti od dela in s tem do nadomestila. Pri otrocih s težjo okvaro oziroma poškodbo možganov ali hrbtenjače je dolžina usposabljanja odvisna od programa, vendar traja lahko v posameznem primeru največ 30 dni, pri otrocih s kroničnimi boleznimi ali okvarami pa je trajanje v posameznem primeru omejeno na največ 14 dni. Izvajalec, pri katerem se izvaja usposabljanje, pošlje obvestilo osebnemu zdravniku zavarovanca, ki dokumentacijo posreduje v odločanje imenovanemu zdravniku. Na podlagi odločbe imenovanega zdravnika oziroma zdravstvene komisije izda osebni zdravnik zavarovanca bolniški list razlogom 10 - usposabljanje za rehabilitacijo otroka.
- Nadomestilo plače in uveljavljanje refundacije oz. izplačila nadomestila
Delavcem v delovnem razmerju nadomestilo plače izplača delodajalec na podlagi izdanega potrdila o sobivanju. Znesek izplačanega nadomestila plače delodajalec refundira, tako da pri ZZZS vloži zahtevek za refundacijo, h kateremu priloži potrdilo bolnišnice (enako kot pri darovanju krvi). Pri obračunu nadomestila in pripravi zahtevka za refundacijo se uporablja nov razlog ''14-sobivanje''. Obračun nadomestila za ta razlog je lahko na zahtevku, na katerem so obračuni tudi za druge razloge zadržanosti. Z novim razlogom zadržanosti in možnostjo pripenjanja skeniranega potrdila o sobivanju bo dopolnjen tudi portal SPOT, zato delodajalce in računovodske servise prosimo, da zahtevke za refundacijo oddajajo elektronsko.
Samostojni zavezanci uveljavljajo izplačilo nadomestila neposredno od ZZZS z vložitvijo posebnega zahtevka, h kateremu priložijo potrdilo o sobivanju, ki ga izda bolnišnica. Vloga za izplačilo nadomestila bo dostopna na spletnih straneh ZZZS. Podatke o osnovi in limitu za namen obračuna nadomestila ZZZS pridobi od Finančne uprave Republike Slovenije (FURS). Samostojni zavezanci pa morajo sami na FURS posredovati fotokopijo potrdila o sobivanju kot dokazilo o zadržanosti od dela, za katerega zavezancu ni treba obračunati in plačati prispevkov za socialno varnost.
Priloga: potrdilo o sobivanju
Tabela: Vrste zadržanosti od dela zaradi otroka