Novi glavarinski količniki bodo zagotovili bolj pravično financiranje in bolj objektivni prikaz obremenitev ambulant družinske medicine ter otroških in šolskih dispanzerjev
Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (v nadaljevanju: ZZZS) obžaluje, da tudi včeraj za medije predstavnik družinske medicine in predstavnik pediatrije na primarni ravni svojim članom nista zagotovila pravilnih in celovitih informacij o načrtovani posodobitvi 30 let starih glavarinskih količnikov za ambulante družinske medicine ter otroških in šolskih dispanzerjev, ki jo pripravlja ZZZS, in sicer tako na podlagi dolgoletnih pričakovanj stroke kot tudi smernic zdravstvene politike Ministrstva za zdravje po posodobitvi tega področja.
Uvodoma poudarjamo, da je ključni cilj novih glavarinskih količnikov bolj pravično financiranje ter bolj objektiven prikaz obremenitev ambulant družinske medicine ter otroških in šolskih dispanzerjev glede na najnovejše analitične podatke o zahtevnosti obravnave posameznega pacienta glede na starost in spol.
Trditev nekaterih pediatrov, da novi glavarinski količniki pomenijo večje število opredeljenih otrok pri vsakem pediatru in s tem povečanje obremenitev, ne drži. Še posebej zavračamo izjavo pediatra Denisa Baša: »Pomeni, da bodo morale vse šolske in predšolske ambulante, odvisno od starostne strukture pacientov, dodatno opredeliti 10 do 30 % več otrok« (Radio Slovenija, 2. 12. 2024, oddaja Dogodki in odmevi ob 15.30). ZZZS zavrača tudi vse navedbe v današnji pisni izjavi Zdravniške zbornice Slovenije in sekcije pediatrov kot neutemeljene ter kot grobo zavajanje javnosti.
ZZZS zato poudarja, da se z načrtovano spremembo na noben način ne spreminja minimalne obremenitve zdravnikov, kot jo določa veljavna vladna Uredba 2024 (zdravnik lahko odklanja paciente pri 1.895 glavarinskih količnikih, kar je 20% manj od trenutne povprečne obremenitve družinskega zdravnika oz. 10% manj od trenutne povprečne obremenitve otroškega in šolskega zdravnika zdravnika).
Novih glavarinskih količnikov ZZZS ni poljubno opredelil, ampak temeljijo na podatkih o opravljenih in obračunanih obravnavah oz. obiskih zavarovanih oseb v ambulantah izbranih osebnih zdravnikov. Posebej izpostavljamo, da smo na pobudo pediatrov korigirali nov glavarinski količnik dojenčkov, in sicer na način, da smo za vsako preventivno obravnavo upoštevali, da se opravi tudi nekaj kurative, čeprav je bilo to empirično dokazano zgolj s kratkotrajnim merjenjem obiskov v eni ambulanti. Zato je glavarinski količnik dojenčkov po novem ostal na enaki ravni. Za otroke v starosti 1 in 2 let se glavarinski količnik celo povečuje v primerjavi z obstoječim. Pri nadaljnjih starostih (od 3 let naprej) pa se glavarinski količnik zniža.
Pediatrija na primarni ravni bo zaradi načrtovanih sprememb deležna boljšega vrednotenja. Tudi na pobudo pediatrov iz preteklih let, da predvsem mladostniki prihajajo v ambulanto z več težavami, je načrtovana uvedba nove oz. dodatne bolje vrednotene storitve kurativnega pregleda. Cena nove storitve bo za 60% višja od obstoječe cene kurativnega pregleda. Poleg tega bo glavarinski količnik za vsako dodatno opredeljeno osebo vreden 2,3 krat več kot danes in za 40 % bo bolje plačana vsaka oseba, ki bo opredeljena nad minimalno obremenitvijo (do 120% minimalne obremenitve). Za vse navedene spremembe ZZZS načrtuje 9 milijonov evrov dodatnih sredstev na letni ravni za ambulante družinske medicine in pediatrije.
Nadalje poudarjamo, da ZZZS tudi preventivo otrok že nekaj let vsako leto bolje vrednoti zaradi širitve mreže pediatrije na primarni ravni. Velja namreč določba, da se v primeru širitve mreže pediatrov za 1 % oz. za 3 time poveča cena preventivnega pregleda za 0,2 količnika. Ureditev smo pred 3 leti dogovorili s predstavniki pediatrov z namenom, da se zaradi vstopa novih pediatrov v sistem ne bi znižal prihodek iz preventive obstoječim pediatrom. Do danes se je tako cena preventivnega pregleda povečala za 0,4 količnika, kar pomeni dodatnih 800.000 evrov za primarno pediatrijo. Ob vsem tem pa poudarjamo, da se v novem modelu ohranja plačilo storitev po realizaciji (količinsko neomejeno), tako v preventivi kot v kurativi.
ZZZS je s predstavniki pediatrije tudi dogovoril ponoven izračun glavarinskih količnikov čez eno leto. V tem času bodo ambulante dosledneje beležile obravnavane diagnoze v kurativi. Pri naslednjem izračunu glavarinskih količnikov bo ZZZS vključil tudi realizirane obravnave pacientov z več diagnozami, ki se, kot storitev za obračun, uvajajo z novim modelom plačevanja. To pomeni, da bo tisti del populacije, ki pride v ambulanto manjkrat, pa takrat z več težavami, pri naslednjem izračunu glavarinskih količnikov že ustrezneje obtežen.
Glede na vse navedeno menimo, da je uvedba novih glavarinskih količinikov nujna in potrebna saj temelji na preverljivih analitičnih podatkih in dogovorih s pediatrično stroko, glavarinski količniki pa se bodo v naslednjih obdobjih tudi sproti nadgrajevali in posodabljali skladno z novejšimi in dodatnimi podatki.