Strateški posvet o sodobnem zdravstvenem sistemu in sodobnih zdravstvenih politikah

V petek, 9. maja 2025, je v Državnem svetu RS potekal strateški posvet o sodobnem zdravstvenem sistemu in politikah. Dogodek, ki so ga skupaj pripravili Državni svet, Slovensko gospodarsko in raziskovalno združenje iz Bruslja ter Gospodarska zbornica Slovenije, je združil ključne deležnike iz zdravstva, politike, gospodarstva in civilne družbe.

Med osrednjimi govorci je bil tudi mag. Robert Ljoljo, generalni direktor Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije, ki je v svojem prispevku z naslovom »Modernizacija in optimizacija zdravstvenega sistema in ZZZS« osvetlil trenutno stanje zdravstvene blagajne, opozoril na ključne sistemske težave in predstavil možne smeri za finančno stabilizacijo ter dolgoročno vzdržnost sistema. 
»Potrebe v zdravstvu naraščajo, ukrepi za večjo učinkovitost in uspešnost javnega zdravstvenega sistema pa zaostajajo,« je opozoril mag. Ljoljo. »Projekcija odhodkov ZZZS kaže povečanje s 5,75 milijarde evrov v 2025 na 6,87 milijarde evrov v 2028.«

Mag. Ljoljo je izpostavil potrebe po izboljšanju dostopnosti do zdravstvenih storitev: »ZZZS že danes plačuje določene izbrane prioritetne zdravstvene programe po realizaciji. Gre za programe s predolgimi čakalnimi dobami ali za programe, ki so življenjskega pomena. Lani je ZZZS že skoraj polovico vseh hospitalizacij plačal nad planom, od tega več kot tretjino količinsko neomejeno.«

Posebej je poudaril potrebo po večji optimizaciji porabe sredstev ter sodelovanja med različnimi deležniki za dosego skupnih ciljev v zdravstvu. Bolnišnice bi v letu 2024 finančno poslovale pozitivno, če bi izpolnile pogodbeno dogovorjen program z ZZZS ter ga presegle tam, kjer plačamo program količinsko neomejeno. Ob manjši realizaciji si zato letos prizadevamo za aktivno prenašanje programov na druge javne zavode in se z bolnišnicami že redno srečujemo.

Za višjo kakovost v zdravstvu potrebujemo merljive, primerljive in nacionalno uveljavljene kazalnike kakovosti zdravstvenih storitev in izidov zdravljenja. »Za ZZZS je kakovost izjemno pomembna točka. Na eni strani lahko s tem pomagamo zavarovancem, da na tej podlagi izberejo kakovostnega izvajalca, na drugi strani pa kazalnike kakovosti in izide zdravljenja vključujemo v obračunske modele. Kakovost dela izvajalcev pa je pogoj za njihovo delo oz. vstopnica za delo, ne pa za dodatno plačilo,« je izpostavil mag. Ljoljo. 

Za sodobno in dostopno zdravstvo je pomembna modernizacija zdravstvenega sistema, zato je mag. Ljoljo med potrebnimi ukrepi izpostavil tudi digitalizacijo procesov: »Z uvajanjem novih metod in sistemov bo ZZZS prišel do bolj podrobnih in ustreznih podatkov, s čimer bomo sledili motu, da naj denar spremlja pacienta.« ZZZS bo podpiral razvoj mreže zdravstvenih storitev glede na potrebe zavarovancev, profesionalno vodenje zavodov in nagrajevanje po rezultatih dela ter optimizacijo na področju regionalne organizacije zdravstva.

Posvet je ponudil priložnost za odprt dialog in izmenjavo mnenj med strokovnjaki, odločevalci in predstavniki civilne družbe, s ciljem oblikovanja trajnostnega in odzivnega zdravstvenega sistema, ki bo kos izzivom sodobnega časa, s sprejemanjem ukrepom, ki sledijo potrebam pacientov oz. zavarovancem.

Video posnetek nagovora generalnega direktorja ZZZS
Predstavitev generalnega direktorja ZZZS
Posnetek celotnega posveta