Uvedba celovitega modela financiranja urgentnih centrov ne bo poslabšala finančnega poslovanja Splošne bolnišnice Novo mesto

Novo mesto, 6.2.2018 – Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (v nadaljevanju: ZZZS), Območna enota Novo mesto zavrača enostranske navedbe predstavnikov Splošne bolnišnice Novo mesto (v nadaljevanju: SB Novo mesto) v zvezi z delovanjem in financiranjem urgentnega centra, ki so jih v zadnjih dneh povzeli nekateri slovenski mediji. Zavarovane osebe obveščamo, da ne bo ogroženo nujno zdravljenje v Splošni bolnišnici Novo meto in da smo partnerji v zdravstvu v letu 2017 pristopili k vzpostavitvi novega celovitega modela financiranja vseh urgentnih centrov v Sloveniji.

Eden od ključnih temeljev pri vzpostavitvi novega modela financiranja so bili tudi podatki bolnišnic o planiranem in realiziranem obsegu dela za leti 2015 in 2016, torej v letu pred začetkom delovanja urgentnih centrov in v letu po začetku delovanja urgentnih centrov. Podatki, ki smo jih prejeli od SB Novo mesto so bili zelo nenavadni in v slovenskem merilu edinstveni ter predstavljajo podlago za sum na nepravilno evidentiranje in obračunavanje zdravstvenih storitev ter s tem na oškodovanje ZZZS v letu 2016. Obseg dela v internistični kot tudi v kirurški urgentni ambulanti SB Novo mesto naj bi se namreč v letu 2016 povečal kar za 60 % v primerjavi z letom 2015. Tako visoko odstopanje, ki ni primerljivo z drugimi urgentnimi centri, po našem mnenju, ne more predstavljati izhodišča za načrtovanje novega modela financiranja in za dodatna finančna sredstva za SB Novo mesto. Da gre za sum na nepravilnost, utemeljujejo tudi že opravljeni nadzori v urgentnem centru SB Novo mesto, s katerimi smo ugotovili kar 70 % delež napak v naključno izbranem vzorcu primerov. Večinoma je namreč šlo za primere, ki glede na opis v zdravstveni dokumentaciji ne sodijo med nujne storitve, ki se lahko evidentirajo v urgentnem centru, kot so na primer: nenujni kontrolni obiski, prevezi ran, odstranitve ali popravila mavca, obravnava virusnih bradavic, redne specialistične kirurške obravnave, redne specialistične ginekološke storitve, obravnave storitev, za katere opis statusa na napotnici ni izkazoval potrebe po obravnavi v urgentnem centru… V pogovorih s SB Novo mesto smo zato že dogovorili, da bo ZZZS Ministrstvu za zdravje posredoval predlog za izvedbo nadzora v urgentnem centru SB Novo mesto, zato da bomo na osnovi ugotovitev in na podlagi realnejših podatkov po potrebi ponovno finančno opredelili program urgentnega centra v SB Novo mesto.

Poudarjamo, da je in bo tudi v bodoče urgentni center v SB Novo mesto financiran na enak način, kot vsi ostali primerljivi urgentni centri, zato so grožnje o ogroženem izvajanju nujnega zdravljenja v regiji neutemeljene in neodgovorne. Utemeljeno pa pričakujemo, da bo vodstvo SB Novo mesto zagotovilo dosledno spoštovanje veljavnih pravil, ki opredeljujejo pogoje na osnovi katerih je zdravstveno storitev mogoče opraviti v urgentnem centru.

Ob tej priložnosti še obveščamo zavarovane osebe, da so urgentni centri namenjeni izključno obravnavi nujnih, življenjsko ogrožujočih zdravstvenih stanj, kot kažejo nadzori, pa se v urgentnem centru SB Novo mesto obravnavajo tudi nenujna zdravstvena stanja, za kar so odgovorni zdravniki napotovalci ali zavarovane osebe same. Omenjena dejstva pa ne morejo in ne smejo biti osnova za dodatno (neupravičeno) financiranje.

ZZZS Območna enota Novo mesto
vodja – direktorica:
doc. dr. Tatjana Mlakar